Úvodní slovo ředitele k zahájení šk. roku 2024/2025

Publikováno: 22.8.2024 Autor(ka): Miroslav Bělka

V pondělí 2. září se v České republice opět otevřou dětem, žákům a studentům dveře škol, a zahájen tak bude školní rok s označením 2024/2025. Ne jinak tomu bude v naší Základní škole v Březnici. Do lavic by zde mělo počátkem září nastoupit celkem čtyři sta dvacet žáků prvního a druhého stupně, a to do devatenácti tříd. Novinkou jsou po dlouhých školních letech tři první třídy, které se ředitelství rozhodlo otevřít v zájmu kvality vzdělávání i přes rizika současného systému financování škol. Škola nabídne pět oddělení školní družiny pro sto padesát účastníků zájmového vzdělávání (jde o maximální povolený limit). O chod školy se bude starat celkem padesát pět zaměstnanců, přičemž pedagogický sbor (učitelé, vychovatelé, asistenti pedagoga, školní psycholog) čítá čtyřicet osob. Ti budou žáky provázet výukou během sto devadesáti tří dnů školního vyučování. Šedesát osm dnů školního roku 2024/2025 připadne na školní prázdniny či státní svátky. Výuka obsahu základního vzdělávání bude probíhat v třiceti jedna kmenových třídách a odborných učebnách (nepočítaje školní tělocvičny, hřiště apod.) a vyučováno bude dohromady dvaceti dvěma předmětům.

Školní kuchyně a jídelna budou opět nabízet výběr ze dvou pokrmů, a to pro průměrně čtyři sta dvacet pět školních a devadesát pět cizích strávníků, kteří si obědy odebírají.

Škola se pokusí navázat na své tradice a hodnoty (všestranný rozvoj žáků, environmentální vzdělávání, důraz na výuku v rozmanitém prostředí mimo zdi školy, domácí i zahraniční výjezdy a širokou spolupráci napříč obory lidské činnosti a kultury) i na úspěchy předchozího školního roku (úspěchy v okresních i vyšších kolech soutěží a olympiád, v přijímacím řízení na střední školy, i dosahování individuálních cílů a aspirací jednotlivých žáků).

Současně se škola zaměří na práci s rostoucí hrozbou rizikových jevů, aktualizaci kompetencí (způsobilosti) pracovníků i žáků v oblasti moderních a digitálních technologií i na podporu gramotností či osobnostní rozvoj a na fyzickou a psychickou odolnost mladé generace. Výzev je v základním vzdělávání mnohem více, o tom však budeme podrobněji informovat prostřednictvím zpravodaje školy, webových stránek (www.zsbreznice.cz), na třídních schůzkách i s pomocí dalších informačních kanálů.

V souvislosti s nadcházejícím školním rokem nesmím opomenout ani významné – devadesáté výročí otevření školní budovy (starší školní budova základní školy). Ta se žákům, učitelům i veřejnosti slavnostně otevřela 9. 9. 1934. Jubileu budeme věnovat průběžně celý školní rok. Připraveny jsou nejen tematicky zaměřené příspěvky, články a fotogalerie, ale i soutěže či další aktivity pro žáky a pro veřejnost. Cílem je nejen vzpomenout samotný den otevření, ale rovněž přiblížit vývoj školy a školního života od roku 1934 až do současnosti.

Závěrem mi dovolte popřát všem dětem, žákům i starším studentům úspěšný školní rok – přínosný, podnětný, pestrý i laskavý zároveň, všem rodičům co nejvíce důvodů radovat se z úspěchů a pokroku svých dětí, svým kolegům pevné nervy, sílu a neotřesitelný optimismus do školních dnů.

Autorem vtipu je Prof. RNDR. Pavel Kantorek Ph.D (1942-2017), český přírodovědec, profesor fyzikálních věd na Reyrson University v Torontu.

Miroslav Bělka