Dvě tváře Irska 5

Publikováno: 13.6.2024 Autor(ka): Zuzana Klimova

Dnes několik našich "poprvé"

Dvě tváře Irska 5

I když naše dobrodružství trvá už šest dnů, zažili jsme dnes několikrát naše „poprvé“. Poprvé jsme vstoupili na území Severního Irska, poprvé jsme zmokli a poprvé se koupali.

Po ranním rozloučení s hostitelskými rodinami jsme se vydali na sever. Naši první zastávku byl Giant’s Causeway (Obrův chodník). Giant’s Causeway je tvořen přibližně 40 000 čedičovými sloupy, které vznikly před zhruba 60 miliony let během sopečné erupce. Většina sloupů má šestiúhelníkový tvar. Od roku 1986 je Giant’s Causeway zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle irské legendy chodník postavil obr Finn McCool, aby se dostal do Skotska a bojoval s jiným obrem, Benandonnerem. Oblast je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně vzácných ptáků a rostlin přizpůsobených drsnému pobřežnímu prostředí. Na místě se nachází moderní návštěvnické centrum, které poskytuje informace o geologii, historii a legendách spojených s Giant’s Causeway. Na kamenech se podařilo paní učitelce z druhé školy sklouznout a kompletně se dostat pod vodu. Myslím, že tak zástupně položila oběť bohům, a nikdo jiný už žádnou nehodu neprožil. Nedaleko od impozantního Chodníku jsme navštívili tzv. Dunluce Castle, který pochází z 13. století a byl postaven rodem MacQuillanů. Později ho převzali MacDonnellové. Hrad se nachází na strmém útesu s dramatickým výhledem na Severní Atlantik. Část hradu se v roce 1639 zřítila do moře. Hrad byl svědkem mnoha bitev a konfliktů, včetně bojů mezi skotskými a irskými klany. Podle jedné legendy byla kuchyně hradu v noci zničena bouří, když se celá místnost zřítila do moře, přičemž přežil jen kuchař. Dunluce Castle inspiroval C. S. Lewise při tvorbě hradu Cair Paravel ve svých knihách o Narnii. Navíc, tento hrad se objevil v seriálu Hra o trůny, kde posloužil jako sídlo rodu Greyjoyů.

A stejně tak i další zastávka naší výpravy byla použita ve stejném seriálu a to Cushendun jeskyně, konkrétně v epizodě, kde Melisandre porodí Stín. Cesta k těmto jeskyním byla testem, jak dobře jsme vybaveni na déšť. Cushendun jeskyně se nacházejí v malebné oblasti Cushendun na severním pobřeží Severního Irska, obklopené krásnou krajinou a plážemi. Jeskyně byly vytesány erozí moře a tvoří dramatickou kulisu se svými tmavými skalními stěnami. Oblast Cushendun byla osídlena již od doby bronzové a má bohatou historii, což přispívá k její kulturní a historické hodnotě. Jeskyně jsou volně přístupné veřejnosti a jsou oblíbeným místem pro turisty, kteří hledají dobrodružství a krásné přírodní scenérie.

V neposlední řadě je třeba poděkovat také zúčastněným cestovatelům, kteří se chovají slušně a zodpovědně. Kája Hlaváčková, Natálka Zárybnická a také Barunka Kroulová mi posílají fotky společně s paní učitelkou Šafránkovou, které poté vkládám k článkům. Jaké fotky dnes vyfotili, můžete obdivovat ve fotogalerii.

Zanedlouho dojedeme do Belfastu, kde se ubytujeme v hotelu Etap Ibis, prohlédneme si okolí a připravíme se na zítřejší celodenní prohlídku tohoto města.