Dětské léto v Březnici 2024

Publikováno: 26.8.2024 Autor(ka): Petra Ottová

V letošním roce jsme, jako každý rok, strávili společný týden s německými dětmi u nás v Březnici. Do projektu se přihlásilo 24 „Březničáků“, takže jsme se opět družili a poznávali se navzájem. Naši němečtí přátelé přijeli v neděli 4. srpna, kdy se ubytovali na internátu VOŠ a SOŠ Březnice. Oficiální program začal v pondělí již tradičně skvělou animací z organizace Tandem pod vedením Ivy Břendové a Ráchel Kopůncové, kde jsme při hrách měli možnost poznat se a naučit naše přátele první česká slova. Rovněž my jsme se seznamovali se základní německou konverzací. Starší české děti mluvily již plynně německy a mohly tedy pomoci mladším kamarádům. Odpoledne proběhl fotbalový zápas mezi Březnicí a Lindowem a poté jsme sportovali v areálu školy. Odpoledne jsme zakončili muzicírováním s kytarou. V úterý jsme se vydali do Příbrami, kde jsme navštívili Svatou Horu, na kterou jsme vyšli Svatohorskými schody a kde jsme je seznámili s tímto krásným místem a jeho historií. Poté jsme se přesunuli k bazénu u koupaliště, jelikož počasí bylo velmi teplé. Byl to příjemný odpočinek. Celý den jsme již dobře komunikovali anglicky nebo německy mezi sebou navzájem. Do Březnice jsme se vrátili vlakem. Středa je vždy zaměřena na návštěvu Prahy. Tentokrát jsme to ale naplánovali úplně jinak. Naši návštěvu jsme začali na Vítkově s výhledem na celé město, poté jsme šli na Staroměstské náměstí, kde jsme počkali na odbíjení orloje. Po poledni jsme již stáli před Českou národní bankou, kde jsme měli opravdu zajímavou prohlídku s průvodci. Viděli jsme tam druhou největší zlatou minci na světě a zlatou cihlu, kterou jsme si mohli potěžkat. Výstava byla interaktivní a velmi zajímavá. Na konci návštěvy našeho hlavního města máme vždy možnost projít se po Václavském náměstí. Ve čtvrtek jsme zůstali v Březnici, kde jsme zašli do kostela sv. Ignáce. Tam jsme ve skupinách plnili úkoly o Křížové cestě a povídali si o rozdílech mezi katolickým a evangelickým kostelem. Dále jsme navštívili místní synagogu a židovské ghetto. Zbytek dne jsme chtěli strávit na březnickém koupališti, ale začalo pršet, a tak jsme šli do školy, kde jsme společně malovali na plátno. Letos jsme vymysleli slovo „zábava“. Večer jsme měli rozlučkový večírek, kde jsme tancovali, zpívali, házeli po sobě práškovými barvami, pouštěli jsme balónky (100% rozložitelné) a zažili spoustu zábavy. V pátek brzy ráno odjeli naši němečtí kamarádi vlakem směr Praha a některé české děti si přivstaly, aby se s nimi mohly rozloučit. Tento projekt realizujeme již od roku 2012, ale kvůli covidu vlastně 10 let, takže jsme v tomto roce oslavili 10. výročí projektu Dětské léto v Březnici / Kindersommer in Březnice. Touto cestou děkujeme za finanční podporu Česko-německému fondu budoucnosti, Městu Březnice, paní Michaele Schöbel a manželům Volker a Irene Rube. Dále děkujeme SRPŠ Březnice, vychovatelkám na VOŠ a SOŠ Březnice, kuchařkám na ZŠ Březnice za výborné jídlo, panu Bartákovi za návštěvu synagogy a panu Gumenickému za možnost navštívit náš kostel. Věříme, že v příštím roce budeme moci pokračovat v naší mezinárodní spolupráci s naším německým partnerským městem Lindow a poskytnout našim dětem příjemně strávený týden s němčinou a angličtinou.

Adam Otta a Petra Ottová – koordinátorka projektu Dětské léto v Březnici při ZŠ Březnice