90 let od otevření školní budovy

Publikováno: 5.9.2024 Autor(ka): Miroslav Bělka

V LETOŠNÍM ŠKOLNÍM ROCE SLAVÍME 90 OD LET OTEVŘENÍ ŠKOLNÍ BUDOVY

Letošní rok je pro naši školu rokem jubilejním – připomínáme si devadesáté výročí otevření tehdy nové školní budovy.

Pro oslavu není vyčleněn konkrétní den. Výročí školy si budeme připomínat po celý školní rok 2024/2025 vzdělávacími aktivitami, tematickými dny, soutěžemi či menšími výstavami a dalšími momenty v průběhu celého školního roku. Na webových stránkách školy bude k výročí 9. 9. 2024 zveřejněna zvláštní sekce, která se bude věnovat historii školy, architektům, vývoji v školy v dalších letech i významným událostem. Vybrané příspěvky budeme postupně přidávat a zveřejňovat zde i v místním tisku.

Protože se z archivu školy dochovalo málo, prosíme a vyzýváme pamětníky, bývalé žáky a přátele školy, aby škole umožnili okopírovat staré fotografie, zápisy či další odkazy dokumentující devadesát let trvající výuky na naší škole. Budeme rádi, když se nám ozvete. Kontaktními osoby jsou Miroslav Bělka - ředitel školy (reditel@zsbreznice.cz) a pan učitel Mgr. Petr Tichý (petr.tichý@zsbreznice.cz). Za Vaši ochotu a angažovanost předem děkujeme.

Pro přiblížení události citujeme zápis ze školní kroniky (ze září 1934):

„Dne 9. září sešlo se žactvo, učitelstvo, sezvaní hosté, spolky, lidé, aby rozloučili se se starou školní budovou. Po zapění sborů pěv. spolku „Sokol“ promluvil o významu staré školy učitel Jin. Schulz. Pak ubíral se průvod ulicemi zdobenými prapory k nové škole. Tam zapěny hymny, vztyčena vlajka. Na to následovaly projevy různých vzácných osobností. Mnoho řečníků se vystřídalo…“