Školní řád ZŠ Březnice - platný od 21. 10. 2024

Publikováno: 18.10.2024 Autor(ka): Miroslav Bělka

Vážení rodiče, informujeme Vás o vydání aktualizované verze Školního řádu Základní školy Březnice, která dne 21. 10. 2024 vstupuje v platnost. Řád byl projednán pedagogickou radou a v souladu se školským zákonem jej projednala a schválila rada školská. Platnou verzi přikládáme. Dokument je dostupný také v sekci Dokumenty a formuláře. Hlavní změny sdílíme pro jednodušší orientaci níže.

Chování žáků ve škole při vyučování a o přestávkách:

V době vyučování a o přestávkách mezi vyučovacími hodinami žáci nesmí používat mobilní telefon, chytré hodinky a další elektronická a komunikační zařízení, pokud není v souvislosti s výukou pedagogickým pracovníkem stanoveno jinak.  Jestliže žák přijde do školy s mobilním telefonem či zařízením, vypne jej a zabezpečí proti ztrátě či zneužití. Pro tyto účely jsou určeny především uzamykatelné šatní skříňky. Chytré hodinky žák zabezpečí proti narušování výuky. Ve výjimečných případech může žák s vědomím pracovníka školy použít mobilní telefon (chytré hodinky a další digitální zařízení) také v době přestávek a vyučování. Výjimky dlouhodobého charakteru povoluje ředitel školy na základě odůvodněné žádosti zákonného zástupce dítěte (např. pro vážné zdravotní postižení apod.).

Další pravidla provozu školy:

V hodinách Tv, Pč a Vv mají žáci učitelem stanovené vhodné oblečení a obuv. Důsledně dodržují pokyny k odkládání módních doplňků (hodinky, prsteny, náhrdelníky aj.) a dodržují pravidla bezpečnosti. Ty se týkají také bezpečné délky nehtů a zákazu umělých nehtů. Chystání a uklizení pomůcek pro cvičení (sportovní nářadí a náčiní) jsou součástí organizace hodin TV, vedou žáky k zodpovědnosti a kreativitě, posilují jejich organizační schopnosti a umožňují relaxaci po předešlé psychické i fyzické zátěži.

Omlouvání nepřítomnosti žáka:

Nepřítomnost žáka omlouvá zákonný zástupce.

Omlouvání pro žáky 1. stupně:

Nemůže-li se žák zúčastnit vyučování z nepředvídaných důvodů, např. pro nemoc, oznámí zástupce žáka nejpozději do tří kalendářních dnů třídnímu učiteli skrze systém Bakaláři (zajištěný přístupovými údaji zákonného zástupce), v odůvodněných případech osobně, písemně (stvrzené vlastním či elektronickým podpisem), nebo telefonicky důvod nepřítomnosti. Po návratu do školy přinese žák písemnou omluvenku na omluvném listě, nebo bude omluven elektronicky v systému Bakaláři (po domluvě s třídním učitelem). Žák ihned po návratu do školy, nejpozději však do dvou dnů od ukončení absence, vyhledá s omluvenkou třídního učitele a ten ji potvrdí.

Omlouvání pro žáky 2. stupně:

Nemůže-li se žák zúčastnit vyučování z nepředvídaných důvodů, např. pro nemoc, oznámí zástupce žáka nejpozději do tří kalendářních dnů třídnímu učiteli skrze systém Bakaláři (zabezpečený unikátními přístupovými údaji zákonného zástupce), v odůvodněných případech osobně, písemně (stvrzené vlastním či elektronickým podpisem) nebo telefonicky, důvod nepřítomnosti. Po návratu do školy zapíše zákonný zástupce omluvenku opět do systému Bakaláři – Komens (omluvenka vždy obsahuje dobu absence a důvod). Třídní učitel pak omluvenku v systému potvrdí.

Třídní učitel eviduje školní docházku své třídy. V případě neomluvené absence nebo zvýšené omluvené absence informuje třídní učitel ředitele školy, který poskytnuté informace vyhodnocuje ve spolupráci se školním poradenským pracovištěm. Při zvýšené omluvené nepřítomnosti může být ověřována její věrohodnost. V odůvodněných případech bude škola požadovat lékařské potvrzení o nemoci žáka, či jiný úřední doklad, potvrzující důvod nepřítomnosti.

Z hodin tělesné výchovy jsou žáci řádně omlouváni zákonnými zástupci či svým lékařem, tj. na základě lékařského potvrzení. Zákonný zástupce omlouvá žáka po nemoci do jednoho týdne, nad jeden týden předkládá potvrzení od lékaře. Náhlá nevolnost je řešena individuálně s vyučujícím. Jestliže žák zapomene úbor nebo jeho jakoukoli část (např. boty, kalhoty) rozhodne o jeho aktivní účasti v hodině učitel na základě možných rizik.

Uvolnění žáka z předmětu tělesná výchova se řídí zněním § 50 školského zákona. Žák může být ředitelem školy uvolněn na základě písemné žádosti zákonného zástupce, doplněné posudkem o zdravotní způsobilosti vydaného registrujícím lékařem. Do rozhodnutí ředitele je nezbytná omluva zákonným zástupcem. V opačném případě jsou žáci hodnoceni jako zdraví žáci.

Způsob získávání a vedení podkladů pro hodnocení:

V předmětu tělesná výchova je hodnocena převážně aktivní účast žáka. Při hodnocení se bere v úvahu především viditelná snaha každého jedince cvičit naplno a zlepšovat své osobní výkony, dále připravenost na hodinu a aktivita při TV. Snaha a úsilí ve výuce TV při cvičení je pro hodnocení důležitější než samotný výkon. Pokud se žák aktivně neúčastní hodin tělesné výchovy, může být z tohoto předmětu neklasifikován. Jestliže žák 3x po sobě necvičí (např. pro zapomenutý úbor, zapomenutá omluvenka od zákonného zástupce), je jeho zákonný zástupce o této skutečnosti neprodleně informován.